Fertilizers Europe opowiada się za wprowadzeniem barier celnych przeciwko importowi rosyjskich nawozów do UE

Fertilizers Europe opowiada się za wprowadzeniem barier celnych przeciwko importowi rosyjskich nawozów do UE

https://www.fertilizerdaily.com/20241129-fertilizers-europe-advocates-for-tariff-barriers-against-russian-fertilizer-imports-to-eu/

 

Europejskie stowarzyszenie producentów nawozów Fertilizers Europe zdecydowanie poparło inicjatywy kilku państw członkowskich UE mające na celu nałożenie ceł na rosyjskie i białoruskie nawozy. Grupa twierdzi, że środki te są kluczowe dla zatrzymania finansowania trwającego konfliktu Rosji na Ukrainie poprzez sprzedaż nawozów i utrzymania autonomii UE w zakresie produkcji żywności i nawozów. Aktywna kampania agitacyjna grupy obejmuje reklamy w mediach społecznościowych i stronę docelową zatytułowaną Stop Russian Fertilizers .

 

21 listopada 2024 r. podczas posiedzenia Rady Handlu UE Polska, Estonia, Łotwa i Litwa wezwały Komisję Europejską do zajęcia się rosnącym napływem nawozów z Rosji i Białorusi. Jednocześnie Szwecja, wraz z siedmioma innymi państwami UE (Dania, Estonia, Finlandia, Irlandia, Litwa, Łotwa, Polska), poparła wniosek Komisji o podniesienie taryf na import z tych krajów, w tym nawozów.

 

Antoine Hoxha, dyrektor generalny Fertilizers Europe, podkreślił pilność sytuacji, zauważając znaczny wzrost zależności spowodowany 117-procentowym wzrostem importu rosyjskiego mocznika między 2020/21 a 2023/24. „Rosnące uzależnienie od nawozów z Rosji nie tylko zagraża suwerenności rolniczej Europy, ale także naszym celom środowiskowym, biorąc pod uwagę, że nawozy produkowane w UE są znacznie mniej emisyjne” — stwierdził Hoxha.

 

Hodża argumentował dalej, że nałożenie ceł odcięłoby krytyczny strumień finansowy wspierający wysiłki militarne Rosji i złagodziłoby ryzyko związane z nadmierną zależnością od rosyjskiego importu, przypominającą ostatnie kryzysy energetyczne. Ta strategia ma na celu stabilizację rynku nawozów w UE i ułatwienie trwających wysiłków na rzecz bardziej ekologicznych praktyk produkcyjnych.

 

Fertilizers Europe naciska na Komisję Europejską, aby zaproponowała taryfy, które będą wystarczająco rygorystyczne, aby praktycznie wstrzymać import nawozów z Rosji i Białorusi do UE. Środki te byłyby ograniczone do UE, zaprojektowane w celu uniknięcia zakłóceń rynku i nie miałyby wpływu na eksport do krajów trzecich.

 

Na producentów nawozów z UE wywierana jest wyraźna presja ze strony importu z Rosji, który jest tańszy w produkcji ze względu na niższe ceny gazu/energii i koszty pracy. Jednocześnie nie jest jasne, w jaki sposób zakaz importu tańszych nawozów, propagowany przez Fertilizers Europe, wpłynie na rolników z UE, którzy już cierpią z powodu rosnących wydatków, które sprawiają, że ich działalność staje się nieopłacalna, a stowarzyszenie nie udziela odpowiedzi na to pytanie w swoich materiałach komunikacyjnych.