
Porozumienia Zmieniające co i w jakim celu ???
Która brygada jest moja ????
W ostatnich dniach pracownicy otrzymali porozumienia zmieniające warunki umowy o pracę, gdzie wiele kontrowersji i niepokoju wzbudził fakt, że porozumienia dla pracowników zatrudnionych w systemie zmianowym różnią się, a głównie rozchodzi się o posiadanie lub brak posiadania zapisu dotyczącego przypisania do brygady: „Strony zgodnie postanawiają, iż przypisanie pracownika do konkretnej brygady nie stanowi elementu treści umowy o pracę, a tym samym uznają dotychczasowe stosowne postanowienia umowne w tym zakresie za nieobowiązujące.”
Pytanie podpisywać, czy nie podpisywać? Bo różnie Wodzowie radzą. Już mówimy o co chodzi.
Powyższy zapis posiadają wyłącznie pracownicy, którzy na zasadzie porozumienia stron zostali przypisani do danej brygady, bo pracownicy zatrudnieni od 2018 roku takie zapisu już nie mieli, dlatego u nich w porozumieniach brak powyższego paragrafu – dotyczącego brygady.
Brygada do tej pory zmieniana była na podstawie pisma Kierownika Wydziału do Kadr z informacją, że dana osoba pracowała, bądź będzie pracowała na innej brygadzie. Wówczas Kadry przygotowywały angaż i wysyłały go na Wydział, gdzie pracownik podpisywał go, a następnie ten angaż był odsyłany do Kadr, gdzie wpinany jest do teczki osobowej pracownika. Kadry nie ingerowały w to ile razy pracownik miał zmienianą brygadę i czy miał zmienianą i dlaczego to ten pracownik, a nie inny.
Co się zmieni po podpisaniu przesłanych porozumień w zakresie zmian brygad?
Głównie ścieżka obiegu dokumentacji. Sama zmiana brygady dokonywana będzie nadal przez Kierownika w taki sam sposób jak dotychczas, tylko nie będzie wymogu przesyłania pism pomiędzy Wydziałem a Kadrami, a sama zmiana będzie rejestrowana w systemie na Wydziale, co odzwierciedlone będzie na karcie pracy.
Zgodnie z art. 150 kodeksu pracy, który określa obowiązek ustalenia systemu i rozkładu czasu pracy oraz okresów rozliczeniowych pracownicy w dalszym ciągu otrzymywać będą podczas zatrudnienia lub zmiany systemu czasu pracy np. z jednozmianowej organizacji pracy na pięciobrygadową organizację pracy informację w jakim systemie czasu pracy pracują, długości okresu rozliczeniowego oraz przypisania do brygady, wg której powinni stawiać się do pracy.
Rozwiewając wątpliwości:
- Kierownik nie będzie mógł sam zmienić systemu czasu pracy, czyli zmienić pracownikowi system czasu pracy z pięciobrygadowego na jednozmianowy.
- Nikt bez zgody pracownika nie zabierze mu dodatku zmianowego – to nadal będzie robione w porozumieniu z pracownikiem i za jego zgodą!
- Każdy pracownik zmianowy ma i nadal będzie miał przypisanie do brygady i zgodnie z jej grafikiem określonym w przekazanych książeczkach z harmonogramem czasu pracy będzie przychodził do pracy.